Какво да му обясним, как да постъпим, съветва психолога
Снимка: Guliver / iStock
Началото на учебната година не винаги носи радост и ентусиазъм на детето. Ако това е така, може би някои от тези съвети, ще са ви от полза. Дава ги Елена Шерипова, ръководител на Royal Model Agency.
Няма нищо необичайно и страшно в това, детето да не иска да ходи на училище. Спомнете си своето детство. Дали винаги датата 15 септември е била повод за празнуване?
Често преди започването на новата учебна година има и напрежение и тревога. Сега подобни чувства ни вълнуват, когато предстои след дълга отпуска да се върнем в офиса или при започване на нова работа. Не ни се иска, ама трябва.
Възрастните разбират това, докато децата са импулсивни. И наистина им е трудно сами да се принудят да правят нещо, което не искат.
Ако нежеланието да тръгнат на училище е не е свързано с някакви по-сериозни причини (напускане на близък приятел, агресия от страна на съученици от предишната година ), се опитайте да мотивирате детето.
Ето най-честите причини за отказа:
Не искам да уча. Колкото повече детето расте, толкова по-ясно разбира, че много от предметите, които се налага да изучава, едва ли някога ще са му от полза. То е убедено, че е достатъчно умно и без да ходи на училище.
Скучно и безинтересно му е. Гледането на телевизия, работата с таблет, компютър и сматфон може да е далеч по-забавно и познавателно занимание в сравнение с училището и уроците. Още повече, че цяло лято той е разполагал с времето си и сам е определял задачите.
Първа любов. Никой не е застрахован от нещастната любов, особено в детска възраст. Отнасяйте се с много внимание и разбиране към първите трепети на детето и проявете нужното внимание. Ако то ви се довери, на всяка цена го подкрепете с думи и действия.
Пубертетът и неговите прояви. Хлапето расте – това е време на промени и те не винаги са със знак „плюс“.
В тази възраст са характерни полярни чувства – комплекси, свързани с външния вид, поява на пъпки, наедряване, някои имат бюст, докато личната пазва е празна и плоска като дъска ...
Не оставайте детето насаме с комплексите му. Това, че помежду си съучениците коментират, сравняват, не му помага. Много от стандартите за красота да него оставят непонятни.
Разговаряйте на тема външност, подкрепяйте, помагайте на дъщеря си/сина си да добият повече увереност в собствените си сили.
Ново училище. Това действително е плашещо - на практика със смяната на училището започва нов живот и детето понякога иска да се скрие от всичко и всички.
Как да постъпят родителите, ако детето отказва да ходи на училище
1. Отнесете се с разбиране. Даже признайте, че и вие не искате да отидете утре на работа. Но какво да се прави – животът е така устроен. Всеки има своите задължения. Вие трябва да ходите на работа, а детето – да се учи.
Казвайки това, нека не звучи нравоучително и назидателно. Нищо не мотивира детето по-добре от личния ви пример. И категоричният ви отказ да му давате джобни, щом е толкова умено, че в училище му е скучно и не иска да учи, нека пробва да ги спечели сам.
2. Предложете му да прекарате 15 септември по-различно – цялото семейство да отидете на кино или в сладкарница.
Ако пък е гимназист, нека покани приятелите си на кино. Какво пък – този ден е празник и може да го прекара празнично и весело.
Адаптацията към връщането в училище отнема различно време. Всичко е много индивидуално. Едни се справят за месец. При други периодът продължава до Нова година. А първите признаци на умора мога да се явят още в края на октомври.
Животът на съвременните ученици въобще не е лек. И те в голяма степен се нуждаят от вашата подкрепа и одобрение.
Адаптация Мона Васиева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари